Beton Muayene Bacası


Beton Muayene Bacası

Muayene bacası terimi aslında rögar kapağı ve parsel bacalarının diğer adıdır. Peki, ne işe yarar? Menholler ya da muayene bacaları evlerdeki atık su sistemleri ile şebekelerin bağlanmasını sağlar. Akış doğrultusunun değişimini sağlar. bu bacalarda sorun çıktığında kontrol ve bakım gerektiğinde ilgili görevliler bu bacaların kapaklarından içeri girerek tamir ve bakım yaparlar. Aynı zamanda su sızdırmaz özelliktedir. Özellikle büyük şehirlerde alt yapı çalışmalarında yağmur suyuna karşı, kanalizasyon sistemlerinin de düzenli çalışmasıyla ilgili olarak boru hatlarının üzerine ve belirli aralıklarla menhol bacaları yerleştirilir.
Modern Muayene Bacaları
Günümüzde kullanılan muayene bacaları eskiye oranla daha modern ve son derece kullanışlıdır. Eski hantal görünümlü olanlardan bugünkü polietilen ürünlere geçilmiştir. Bu son teknoloji ürünün kullanım alanı yaygındır.
Bunların bazıları kendinden merdivenli ve döner kalıplama şeklinden üretilmiştir. Bu ürünler genelde standart ölçülere sahip olsa da bazı firmalar aracılığıyla özel üretim ve özel ölçü isteyebiliyorsunuz.
Muayene Bacaları Kapakları
Muayene bacalarının kapakları güvenlik açısından son derece önemlidir. Yollarda karşılaştığınız bu ürünlere baktığınızda genelde yuvarlak yapılı olduğunu görürsünüz. Aslında kare ya da dirdörtgen de olabilir. Ama yuvarlak yapılı kapaklar kullanım kolaylığı ve pek çok açıdan avantaj sağlamaktadır.
Yuvarlak şekilli muayene bacası kapaklarının çalışırken taşınması kolaydır. Ayrıca suyun ağırlığını en iyi taşıyabilen kapak modelidir. Bu şekildeki kapakların kanalizasyon içine düşmesi neredeyse imkânsıdır. Çalışanların kolayca girmesi için son derece uygundur. İnsan bedene en çok yuvarlak yapılara kolayca girebilmektedir. Muayane bacaları kapakları yanlış kapatılsa bile kapağın yerleşimi nedeniyle düşme olayının gerçekleşmemesi ana neden olarak görülüyor.

Beton Muayene Bacası ile Benzer Yazılar:

28 Haziran 2017 Saat : 4:06

Beton Muayene Bacası Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

beton muayene bacası Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar